W dzisiejszych czasach większość z nas zdaje sobie sprawę, kim są Amazonki i z jaką ideą wiąże się ich aktualna działalność. Nie każdy jednak wie, jak wiele cech wspólnych posiadają współczesne Amazonki z mitologicznymi wojowniczkami. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tym dzielnym kobietom, które są ucieleśnieniem walki z nowotworem piersi.

Kim były mitologiczne Amazonki?
W mitologii Amazonki były wojowniczkami poruszającymi się na koniach i wyróżniającymi się odwagą i walecznością. Doskonale czuły się w „męskim świecie” – wzorcowo posługiwały się bronią i nie obce były im brutalne walki. Mitologiczne Amazonki kojarzono przede wszystkim z łucznictwem. Dzielne wojowniczki odcinały pierś, aby zapewnić sobie większą swobodę w obsługiwaniu broni. Właśnie stąd wywodzi się ich nazwa – „mazos” oznacza pierś, a samo „a” odnosi się do zaprzeczenia. Mitologiczne Amazonki tworzyły bardzo spójną grupę, w której rządziły zasady wzajemnego wsparcia i pomocy.

Walcząca amazonka, grecka płaskorzeźba z IV wieku przed naszą erą.

Jak widać, współczesne Amazonki mają z nimi wiele wspólnego. Co prawda nie walczą z wrogą ludnością, ale zmagają się z o wiele trudniejszym wrogiem, czyli chorobą. Współczesne Amazonki również nie posiadają jednej lub dwóch piersi, co jest następstwem usunięcia zmian nowotworowych. Panie wspierają się nawzajem i niczym mitologiczne wojowniczki oferują swoją pomoc osobom, które mają podobne doświadczenia. Ich aktywność jest najlepszą motywacją dla każdego, kto zmaga się z chorobą nowotworową.

Działalność Amazonek – czego dotyczy?
Współczesne Amazonki często angażują się w działalność społeczną, aby uświadomić innym kobietom, jak ważne jest profilaktyczne badanie piersi. W wielu miastach działają kluby zrzeszające panie o podobnych doświadczeniach. Działalność Amazonek skupia się przede wszystkim na udzielaniu psychicznego wsparcia. Większość pań po mastektomii nie potrafi zaakceptować swojego ciała, co jest dla nich dodatkowym źródłem stresu. Bardziej doświadczone kobiety służą im swoimi radami i udzielają wskazówek dotyczących na przykład wyboru protez piersi lub bielizny pooperacyjnej. Współczesne Amazonki chętnie angażują się medialne projekty, aby tym samym przekonać chore osoby, że życie wciąż ma wiele do zaoferowania. Warto także wspomnieć o potrzebie uświadamiania kobietom, na czym polega prawidłowo przeprowadzone badanie piersi i jak często należy poddawać się specjalistycznym badaniom kontrolnym. Wiele pań podkreśla, że tylko dzięki wsparciu Amazonek były w stanie oswoić się ze swoją chorobą i na nowo pokochać swoje ciało. Walka z nowotworem zawsze jest bardziej efektywna, jeśli skorzystamy z pomocy innych osób.

Amazonki uświadamiają kobietom, że choroba nowotworowa nie jest wyrokiem, a usunięta pierś często jest gwarancją kolejnych lat życia. Każda pani walcząca z rakiem piersi powinna skorzystać ze wsparcia bardziej doświadczonych osób, aby odważnie stawić czoła nowym wyzwaniom. Warto zapoznać się z działalnością Amazonek, nawet jeśli wydaje nam się, że problem nowotworu piersi nas nie dotyczy.

Dodaj komentarz

Post Navigation