Wybór komfortowego i dobrze dopasowanego biustonosza to jedno z najtrudniejszych wyzwań, które stoją przed kobietami w trakcie uzupełniania zasobów swoich szaf.

W sklepach z bielizną znajdziemy dziś cały szereg różnych rodzajów biustonoszy: biustonosze z fiszbinami, biustonosze miękkie i sportowe, samoprzylepne, bardotki, biustonosze bez ramiączek, typu push-up i wiele innych. Każdy rodzaj jest nieco inny, posiada inną budowę, wygląd i właściwości. Jednak w przypadku każdego z nich kluczem do udanych zakupów jest poznanie swoich wymiarów i ustalenie na ich podstawie optymalnego rozmiaru biustonosza.

Osoby prowadzące sklepy z bielizną, które zawodowo doradzają swoim klientkom w doborze biustonoszy szacują, że około 70% pań nosi biustonosz w niewłaściwym rozmiarze! Najczęstszym błędem jest noszenie biustonoszy o zbyt luźnym pasie oraz o zbyt małych miseczkach. Niestety, bardzo często jesteśmy przyzwyczajone do raz ustalonego rozmiaru biustonosza, tymczasem wraz z wiekiem, zmianą wagi ciała czy też zmianami hormonalnymi (np. związanymi z macierzyństwem) nasz rozmiar również może się zmienić.

Nie jest też wcale tak, że przez całe życie powinnyśmy nosić biustonosz w jednym rozmiarze. Wręcz przeciwnie! Praktycznie każda kobieta w ciągu swojego życia może używać biustonoszy o kilku różnych rozmiarach. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzać swoje wymiary i dostosowywać do nich rozmiar wybieranych biustonoszy.

Kobiety bardzo często kierują się też swoimi wyobrażeniami – kupują biustonosz w rozmiarze, który chciałyby nosić, a nie taki, który najlepiej odpowiada ich figurze i sylwetce. Tymczasem biustonosz powinien leżeć idealnie, być komfortowy i wygodny tu i teraz (a nie za rok, kiedy już schudniemy), nie może uwierać ani być zbyt luźny. Oczywiście znaczenie ma cały szereg różnych czynników – rodzaj, styl i charakter biustonosza, materiał z którego jest wykonany, kolor, zdobienia i wiele innych (tym wszystkim zajmiemy się na blogu nieco później), jednak kluczem do wiedzy jak dobrać stanik jest ustalenie jaki rozmiar biustonosza będzie dla nas odpowiedni.

Dobierając odpowiednie rozmiary biustonosza musimy ustalić dwie rzeczy, które w największym stopniu odpowiadają za to, czy biustonosz będzie na nas odpowiednio leżał i właściwie podtrzymywał piersi. Jest to obwód klatki piersiowej pod biustem oraz wielkość miseczek. Obie wartości są ze sobą sprzężone, uzupełniają się wzajemnie i nie powinniśmy ich rozpatrywać oddzielnie. Kiedy zwiększamy długość pasa biustonosza, zwiększa się również odległość między miseczkami, tak więc same miseczki powinny być też nieco większe.

No dobrze, trochę teorii już za nami, teraz czas na praktykę. Poniżej znajdziecie podstawowe porady na temat tego jak poznać swoje wymiary oraz jak ustalić optymalny dla siebie rozmiar biustonosza.

Zmierz obwód pod biustem – ustalenie rozmiaru pasa obwodowego

Ustalenie rozmiaru pasa jest ważne, gdyż odpowiada on za to jak biustonosz przylega do naszego ciała. To właśnie pas (a nie ramiączka!) w największym stopniu odpowiada za podtrzymywanie biustu. Musi on leżeć płasko, nie powinien być zbyt ciasny ani zbyt luźny. Jeśli jest za ciasny powoduje dyskomfort i krępuje ruchy, jeśli jest zbyt luźny może spowodować, że ramiączka biustonosza będą się zsuwać.

Aby ustalić nasz obwód możemy użyć centymetra krawieckiego. Stańmy prosto, przyłóżmy centymetr na gołe ciało tuż pod biustem i na wydechu odczytajmy wartość, którą wskazał centymetr (z jak największą dokładnością). Zapiszmy ją na kartce.

Standardowe rozmiary biustonoszy zmieniają się co 5 centymetrów – mamy więc biustonosze o obwodzie 65 centymetrów, 70, 75, 80 i tak dalej. Kiedy nasz wymiar plasuje się “pomiędzy” tymi wartościami najlepiej wybrać rozmiar z “niższej piątki”. Jeśli więc centymetr wskazał 73 centymetry, rozmiar pasa naszego stanika będzie wynosił 70. Czasem dobrze jest też sprawdzić sąsiednie rozmiary – a więc w przypadku obwodu wynoszącego 73 centymetry będą to rozmiary 65 lub 75, gdyż w zależności od rodzaju stanika oraz stopnia jego rozciągliwości może się okazać, że właśnie jeden z tych rozmiarów będzie dla nas najlepszy. Zdecydowana większość współczesnych biustonoszy jest dość elastyczna i posiada 3 opcje zapięcia (tzw. haftki), dlatego najbezpieczniej jest wybrać biustonosz o nieco mniejszym rozmiarze – w większości przypadków po kilku założeniach pas obwodowy nieco się rozciągnie i biustonosz stanie się luźniejszy.

Zmierz obwód biustu – ustalenie wielkości miseczek biustonosza

Wielkość miseczek biustonosza oznaczana jest literami A, B, C, D, itd., gdzie A odpowiada miseczkom najmniejszym, zaś kolejne litery odnoszą się do nieco większych rozmiarów. Aby ustalić wielkość miseczek musimy dokonać jeszcze jednego pomiaru.

Stojąc prosto przyłóżmy centymetr krawiecki w najszerszym miejscu biustu w linii równoległej do podłogi. Najlepiej jeśli mamy na sobie miękki biustonosz, który dobrze spina i podtrzymuje piersi. Należy pamiętać, aby pomiar przeprowadzać luźno, nie uciskając i nie naprężając centymetra. Odczytajmy wskazaną przez centymetr wartość i zapiszmy ją na kartce.

Uwaga! Pomiar obwodu biustu w niektórych przypadkach ma jedynie wartość orientacyjną, gdyż nie oddaje on objętości piersi. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużego biustu, piersi umieszczonych nisko na klatce piersiowej oraz piersi obwisłych. Rozmiar miseczek ustalony wyłącznie na podstawie pomiaru może się wówczas okazać zbyt mały, a piersi mogą się nie mieścić w biustonoszu. Niestety, w przypadku większych piersi czasem sam pomiar nie wystarczy i trzeba stosować metodę prób i błędów dla ustalenia optymalnego rozmiaru miseczek.

Teraz, gdy znamy już nasze wymiary, możemy przystąpić do ustalenia konkretnego rozmiaru naszego biustonosza.

Najłatwiej ustalić optymalny dla siebie rozmiar na podstawie tabeli. Poniżej znajdziecie dokładną tabelę rozmiarów biustonoszy, z rozróżnieniem na rozmiarówki obowiązujące Wielkiej Brytanii (UK) i Stanach Zjednoczonych (USA), we Francji (FR) oraz w pozostałych krajach Europy (EUR – to oznaczenie dotyczy również Polski). Przy wyborze biustonosza zwróćmy uwagę na to, na jaki rynek jest on przeznaczony, gdyż kupując je w zagranicznych sklepach rozmiarówka nie zawsze będzie odpowiadać tej obowiązującej w Polsce.

tabela z rozmiarami biustonoszy

Choć na pierwszy rzut oka tabela może wydawać się nieco skomplikowana, to jednak skorzystanie z niej nie powinno sprawiać większych kłopotów. Znając swoje wymiary wystarczy wybrać odpowiednie pole w danej kolumnie i odczytać jakiemu rozmiarowi pasa oraz jakiej wielkości miseczki odpowiadają. Weźmy więc kartkę, na której zapisaliśmy wyniki swoich pomiarów i porównajmy z odpowiednimi fragmentami tabeli. W przypadku polskich biustonoszy powinniśmy dobrać rozmiar oraz wielkość miseczki z kolumny EUR.

tabela80C

Przykładowo: obwód pod biustem wynosi 79cm, a w biuście 95cm. Znając pierwszy obwód – pod biustem znajdujemy odpowiedni zakres w pierwszej  kolumnie (1) i przesuwamy się o jedną kolumnę w prawo (2) -> rozmiar obwodu biustonosza wynosi 80. Następnie znajdujemy przedział, w którym mieści się nasz obwód w biuście. Obwód 95cm znajduje się w przedziale 96-98cm (3), który odpowiada miseczce C (4). Nasz sugerowany rozmiar biustonosza to 80C.

Przedstawiona tabela zawiera pewne uproszczenie, gdyż na rynku możemy spotkać pośrednie rozmiary miseczek biustonoszy jak np. rozmiar DD, jednak takie modele są na tyle rzadkie, że je pominęliśmy. W przypadku takiego rozmiaru miseczki zazwyczaj plasuje się ona w połowie wielkości sąsiadujących z nią „pełnych” literek.

Biustonosz to podstawowy element kobiecej garderoby, który wpływa nie tylko na swobodę ruchów i wygodę, ale również na pewność siebie, zdrowie i komfort psychiczny. Wciąż jednak wiele kobiet nie wie jak dobrze dobrać biustonosz i popełnia błędy wybierając nieodpowiedni rozmiar. Zbyt duży lub zbyt ciasny stanik może być powodem dyskomfortu i sprawiać, że nie będziemy czuć się swobodnie i pewnie. Źle dobrany biustonosz może również negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu oraz sprawić, że będziemy czuć się nieatrakcyjnie. Dokładne pomiary zdecydowanie ułatwią nam dobór rozmiaru biustonosza, jednak trzeba przy tym pamiętać, że każda kobieta jest inna, zaś pomiary powinniśmy traktować jako punkt wyjścia dla doboru idealnej bielizny.

W kolejnej części naszego poradnika zajmiemy się tematem ramiączek oraz zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje biustonoszy i powiemy nieco na temat ich charakteru.

4 Thoughts on “Jak dobrać biustonosz część I – Poznaj swój rozmiar

  1. araven on 17 stycznia 2019 at 16:18 said:

    Bardzo ciekawy artykuł, wielu rzeczy jeszcze nie wiedziałam o doborze staników. Jeżeli o mnie chodzi, to zazwyczaj dokładnie sprawdzam tabele rozmiarów konkretnego producenta na przykład jak Gaia i po prostu staram się dobrać odpowiedni rozmiar. Jeszcze mi się nie zdarzyło, aby źle trafić z rozmiarem.

  2. Ifoni on 3 marca 2019 at 17:15 said:

    Ok. A co z rozmiarem biustonosza przy wymiarze pod biustem 78 a w biuście 88?

  3. rozmiary.com.pl on 6 sierpnia 2019 at 16:42 said:

    Bardzo rzeczowy artykuł, dużo wyjaśnia jak prawidłowo podejść do tematu rozmiaru biustonosza. Niemniej jednak wydaje mi się, że i tak najlepiej jak kobieta pozwoli sobie na spotkanie z profesjonalną braffiterką, która dokładnie i rzeczowo określi nie tylko rozmiar ale i odpowiedni fason. Dziękuję za informację! Oby więcej takich.

  4. Pingback: Jak dobrać biustonosz część III - wybierz biustonosz dla siebie – Blog misterna.pl

Dodaj komentarz

Post Navigation