Dzień Matki jest obchodzony niemalże na całym świecie, a jego tradycja sięga starożytności. W naszym kraju święto wszystkich matek to 26 maja, ale w pozostałych państwach jest obchodzone w innych terminach. Co więcej, w niektórych z nich Dzień Matki jest świętem ruchomym, a sposób celebrowania może być dla wielu zaskoczeniem.

Dzień Matki – początki święta

W czasach starożytnych boginie-matki były ściśle związane z symboliką urodzaju, dlatego dość powszechne były święta organizowane na ich cześć. Warto wspomnieć chociażby o kulcie bogini Rei czy bogini Cybele. Gdy jednak w świecie starożytnym na dobre zapanowało chrześcijaństwo, kult innych bogów stał się niedozwolony. Święto matki ponownie pojawiło się na kartach historii w siedemnastowiecznej Anglii i według dostępnych źródeł było obchodzone w czwartą niedzielę postu. Aż do XIX wieku jego celebracja wiązała się nie tylko z sakralnymi uroczystościami, ale także z drobnymi prezentami ofiarowanymi rodzicielkom. Ten wyjątkowy dzień powrócił do angielskiej tradycji w połowie XX wieku i do dnia dzisiejszego jest obchodzony w czwartą niedzielę wielkiego postu. W Stanach Zjednoczonych początki święta sięgają 1858 roku, wraz z ogłoszeniem tak zwanego Dnia Matczynej Pracy. Oficjalnie, Dzień Matki został ustanowiony w 1905 roku, a dziewięć lat później stał się świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja.

Dzień Matki w innych krajach – kiedy jest obchodzony?

Najwcześniej Dzień Matki obchodzony jest w Norwegii, w drugą niedzielę lutego. W wielu krajach święto jest tożsame z Dniem Kobiet – 8 marca obchodzone jest między innymi w Rosji, w Kazachstanie, w Bułgarii, w Azerbejdżanie, w Wietnamie czy na Białorusi. Najczęściej spotykaną datą jest druga niedziela maja – obowiązuje ona niemal w 70 krajach, w tym w Kanadzie, we Włoszech czy w Australii. Najpóźniej, bo 22 grudnia, Dzień Matki jest obchodzony w Indonezji.

Polska, jako jedyny kraj, ustanowiła datę 26 maja – święto jest u nas obchodzone od 1914 roku.

Podarunek z okazji Dnia Matki – propozycje dla kilkulatków

W Dniu Matki każda mama musi poczuć się wyjątkowo, dlatego nie można zapominać o drobnych upominkach. W przypadku kilkulatków najbardziej wzruszającym prezentem będzie podarunek przygotowany przez dziecko.

Młodsze pociechy często obdarowują bliskie osoby kolorowymi laurkami, które są wyrazem ich miłości, i właśnie taki upominek będzie dla każdej mamy najpiękniejszy. Ważne jest, aby maluch sam wykonał laurkę, a w przypadku młodszych pociech – z małym wsparciem dorosłych. Za pomocą kredek, papieru kolorowego i krepy można wyczarować na kartce papieru bukiety kwiatów czy serca, które są najczęstszym motywem dziecięcych laurek. Taki upominek na Dzień Matki wygląda uroczo – nawet jeśli rysunki nie są idealne. Maluch może także nauczyć się krótkiego wierszyka – w tym zadaniu jednak niezastąpiona będzie pomoc dorosłej osoby, która wskaże mu odpowiedni utwór i pomoże w nauczeniu się go na pamięć.

Prezent na Dzień Matki – jak wybrać odpowiedni?

Laurka jest miłym upominkiem od malucha, ale dorosłe dzieci powinny zastanowić się nad bardziej wartościowym prezentem. Najważniejsze jest, aby upominek sprawił obdarowanej osobie przyjemność, dlatego warto pomyśleć o jej zainteresowaniach. Świetnym pomysłem może być nowa książka ulubionego autora lub płyta ukochanego artysty – na pewno niejedna mama ma swoje literackie lub muzyczne upodobania.

Taki podarunek będzie przygotowany specjalnie dla niej – można także zdecydować się na bardziej uniwersalną propozycję, np. na składankę z nastrojowymi piosenkami lub tomik wierszy okolicznościowych. Prezent na Dzień Matki to również świetna okazja, aby podarować jej bardziej spersonalizowany upominek. Warto zwrócić uwagę na biżuterię z grawerem czy z kamieniem pasującym do konkretnego znaku zodiaku.

Jeśli natomiast interesują nas prezenty jednocześnie praktyczne i atrakcyjne, strzałem w dziesiątkę będzie bawełniana piżama lub wygodny szlafrok. Taki podarunek z okazji Dnia Matki na pewno okaże się bardzo przydatny, niezależnie od wieku obdarowanej osoby.

Oryginalne pomysły na świętowanie Dnia Matki

Upominek wcale nie musi mieć postaci konkretnego przedmiotu. Świetnym pomysłem może być wspólne wyjście do kina, do teatru czy do… centrum spa. Dla bardziej aktywnych kobiet idealnym prezentem będzie przejażdżka wyścigowym samochodem lub lot balonem. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach zorganizowanie tak nietypowych atrakcji nie jest trudnym zadaniem. Warto się na to zdecydować, jeśli chcemy dostarczyć mamie wielu niezapomnianych wrażeń. Oczywiście do kupionego biletu lub karnetu powinniśmy dołączyć symboliczny bukiecik bądź czekoladki.

Prezent na Dzień Matki nie musi być kosztowny, aby świetnie sprawdził się w swojej roli – i wywołał uśmiech na twarzy naszej mamy. Czasami wystarczy odrobina własnej inicjatywy, na przykład w postaci samodzielnie ugotowanego obiadu czy posprzątanego mieszkania.

W tym wspaniałym dniu każda mama powinna poczuć się wyjątkowo, a w ramach świętowania warto przejąć za nią wszystkie obowiązki.

Dodaj komentarz

Post Navigation