Pończochy kojarzą nam się różnie. Jednym przede wszystkim z wytwornymi damami minionych wieków, dla innych są zaś wabikiem na mężczyzn i bielizną typowo erotyczną. Wydawało się, że lata świetności mają one już za sobą, ale od kilku sezonów ponownie cieszą się ogromną popularnością. Warto zatem dowiedzieć się jaka jest ich historia, rodzaje, zastosowanie oraz dlaczego kobiety tak bardzo kochają ten element garderoby.

Czym są pończochy?

Z pewnością każdy mniej więcej wie, jak wyglądają pończochy. Jest to obcisły element damskiej garderoby, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Pończocha powinna zakrywać stopę i nogę do połowy uda. Od rajstop odróżniają się tym, że nie są połączone i nie sięgają do pasa. Mogą one chronić nogę przed zimnem, wyszczuplać ją, uwydatnić. Co ciekawe, dawniej nosili je również mężczyźni. Pończochy podtrzymywane są przez podwiązki, aczkolwiek mogą być także samonośne i posiadać ściągniętą lub podgumowaną manszetę.

Historia pończoch

Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawiły się pończochy. Ich prototyp znany był już bowiem w starożytnej Grecji. Ówczesne kobiety zakładały do prac domowych długie skarpety. Oficjalnie przyjmuje się jednak, że rajtuzy, które noszone były przez mężczyzn w XIV wieku, z czasem wyewoluowały w dwuczęściowy element garderoby i zaczęły go nosić także panie. Na początku noszono przede wszystkim wełniane pończochy. Z czasem zaczęto produkować bawełniane oraz jedwabne. W XVII wieku królowa Elżbieta przyczyniła się do znacznej popularności pończoch jedwabnych. W 1940 roku pojawiły się pończochy nylonowe. Materiał ten odkrył koncern DuPont. Początkowo miały one szew, ale kilkanaście lat później powstały pierwsze pończochy bezszwowe. Pod koniec 50. lat produkowano pończochy bardzo wysokiej jakości szyte nicią typu monofilament, przypominającej wędkarską żyłkę. Były one jednak bardzo drogie i obecnie technologii tej używa się naprawdę rzadko. Kiedy wynaleziono lycrę, rozpoczęto produkcję rajstop i powoli zaczęto odchodzić od pończoch. Rajstopy jawiły się bowiem jako bardziej praktyczne i komfortowe w użytku. Nadal jednak zdarzały się panie, które preferowały pończochy. Obecnie można powiedzieć, że przeżywają one renesans głównie za sprawą samonośnych pończoch, które nie wymagają dodatkowego pasa.

Rodzaje pończoch

Obecnie produkowane są różne rodzaje pończoch. Wszystko zależy od użytego materiału, przeznaczenia, rodzaju podtrzymywania. Wyróżnić można m.in. typowe nylony, które świetnie dopasowują się do kształtu nogi, są bardzo transparentne, ale niestety niezbyt elastyczne. Obecnie panie często noszą pończochy wzorzyste bądź też ażurowe, które stanowią głównie ozdobę. Z kolei zimą popularne są grubsze pończochy, które zakłada się do krótkich spódniczek i można nałożyć je nawet na rajstopy. Pończochy dostępne są w najróżniejszych kolorach, choć czarne i beżowe wydają się tymi najpopularniejszymi. Można także podzielić je na te, które mocowane są do pasa oraz tzw. pończochy samonośne. Pończochy mocowane do pasa mogą mieć wąskie paski i wówczas stanowią one głównie bieliznę erotyczną lub też szerokie pasy do codziennego użytku, ale tego typu pończochy są już drogie. Coraz częściej można również spotkać ekskluzywne pończochy szyte na wzór modeli z lat 50. Niestety, nie każdy może sobie na nie pozwolić, ale czasami tego typu garderobę udaje się znaleźć na aukcjach internetowych bądź w jakichś starych magazynach.

Zastosowanie pończoch

Pończochy mogą służyć tylko do ozdoby, ale potrafią także chronić przed zimnem. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Wielu osobom kojarzą się one z bielizną erotyczną. Bez wątpienia są one niezwykle seksowne i panie chętnie zakładają je do sypialni. Pończochy koronkowe z wymyślnymi paskami i podwiązkami z pewnością rozbudzają zmysły, a dla niektórych są wręcz fetyszem. Oczywiście nie muszą one kojarzyć się tylko w ten sposób. Niektórzy noszą pończochy po prostu dla ozdoby i jako wyraz elegancji. Z kolei modne ostatnio pończochy samonośne stanowią świetne uzupełnienie oldschoolowej stylizacji, a oprócz tego mogą pełnić funkcję praktyczną. Jeśli chcemy zimą założyć sukienkę lub spódniczkę, warto ubrać grube pończochy, które będą się naprawdę dobrze prezentować, a jednocześnie ochronią nas przed zimnem.

Dlaczego tak kochamy pończochy?

Wiele pań wprost kocha pończochy. Dlaczego? Niektóre po prostu uwielbiają nosić elegancką, gustowną bieliznę nieco w stylu retro. Mogą wtedy poczuć się jak damy z minionych stuleci. Można powiedzieć, że bielizna ta stanowi już swego rodzaju legendę. Poza tym nogi prezentują się w nich naprawdę świetnie. Pończochy optycznie wyszczuplają i wydłużają nogi, podkreślają ich piękno, tuszują wszelkie niedoskonałości. Bez wątpienia silnie oddziałują także na męskie zmysły. Oprócz tego potrafią być także niezwykle praktyczne i zarazem uzupełniać stylizację, jak i dawać nam ciepło w chłodne dni.

Dodaj komentarz

Post Navigation