Jak zapewne zauważyliście czytając pierwszą część poradnika “Jak dobrać biustonosz”, zakup idealnie dopasowanego biustonosza nie jest sprawą prostą (a przynajmniej na początku). Jeśli już jednak ustalimy rozmiar biustonosza, który odpowiednio pasować będzie do naszych wymiarów przychodzi czas na wybór konkretnego typu i modelu biustonosza. I znowu możemy mieć pewien kłopot, gdyż w sklepach z bielizną znajdziemy dziś cały szereg różnych rodzajów staników. Każdy z nich ma swoje odrębne właściwości oraz estetykę i przeznaczony jest dla pań mających różne oczekiwania i potrzeby. W trzeciej części naszego cyklu przyjrzymy się nieco bliżej różnym rodzajom biustonoszy i powiemy pokrótce czym się charakteryzują oraz do jakich sytuacji nadają się ich konkretne typy.
Trzema podstawowymi czynnikami, na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru biustonoszy są krój, faktura materiału oraz kolor. Najłatwiejszy do zauważenia jest oczywiście kolor i to właśnie kolorystykę biustonosza rozpoznajemy w pierwszym rzędzie. W tym przypadku wszystko zależy od stroju i rodzaju stylizacji do której chcemy dopasować biustonosz, a także naszych osobistych preferencji kolorystycznych. Jeśli chodzi o dobór biustonosza pod kątem stroju zasada jest prosta – jasne i delikatne biustonosze zakładamy pod jasne i zwiewne kreacje, ciemne – pod ciemne. Problemy zaczynają się nieco dalej.
Jeśli chodzi o krój i fakturę staników to różnice pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami często są bardzo subtelne i na pierwszy rzut oka trudno je zauważyć. Ze względu na fakturę materiału biustonosze możemy podzielić na miękkie (soft), półusztywniane (semi-soft) oraz usztywniane (padded). Możemy również rozróżniać biustonosze na podstawie rodzaju materiału (bawełna, jedwab, tworzywa syntetyczne).
Podział ze względu na krój jest nieco bardziej kłopotliwy, gdyż często projektanci łączą ze sobą elementy charakterystyczne dla różnych typów biustonoszy, dlatego coraz trudniej jest dziś ustawić jednoznaczne granice pomiędzy poszczególnymi typami staników. Nie podejmiemy się opisu wszystkich dostępnych typów biustonoszy (jest ich zbyt wiele), możemy jednak wymienić tutaj te najpopularniejsze oraz pokrótce opisać ich główne cechy (szczegółowe informacje będziecie mogli znaleźć w oddzielnych artykułach, które sukcesywnie będą publikowane na blogu).
- Bardotka
Bardotka to biustonosz posiadający fiszbiny, o częściowo wyciętych miseczkach, który znakomicie eksponuje górną część piersi. Bardotki są jednocześnie seksowne i eleganckie, świetnie sprawdzą się do głęboko wyciętych dekoltów oraz jako bielizna na specjalne okazje.
- Balkonetka (balconette)
Balkonetka jest nieco mniej zabudowana od bardotki. Ramiączka są w niej rozstawione nieco szerzej, zaś miseczki łagodnie i dyskretnie podtrzymują piersi, co czasem sprawia wrażenie jakby były one położone na tacy.
Balkonetka i bardotka są do siebie bardzo zbliżone konstrukcyjnie i łatwo je pomylić. Oba typy po wewnętrznej stronie często mają wszyty pasek silikonowy, który ułatwia noszenie biustonosza z wypiętymi ramiączkami.
- Miękki biustonosz
Miękkie biustonosze można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to biustonosze zupełnie pozbawione fiszbin, które zazwyczaj są gładkie i nadają się do bardziej swobodnych strojów oraz pod bieliznę nocną. Sprawdzą się przede wszystkim przy mniejszych piersiach, których nie trzeba dodatkowo podtrzymywać; Druga grupa jest konstrukcyjnie zbliżona do modeli usztywnianych. Miseczki są oparte o fiszbiny, jednak sama miseczka jest zupełnie miękka i w żaden sposób nie jest usztywniona. O ile w biustonoszu usztywnianym to miseczka nadaje kształt dla piersi, to w tym wypadku w pewnym sensie pierś nadaje kształt miseczce.
- Biustonosz powiększający biust
– biustonosze z wkładkami powiększającymi – ten typ biustonoszy posiada specjalne wyjmowane wkładki (najczęściej piankowe, w kształcie półksiężyca), które optycznie powiększają biust. Staniki tego rodzaju posiadają również fiszbiny, które odpowiednio podtrzymują piersi i unoszą je do góry.
– biustonosze typu push-up – ich zadaniem jest unoszenie do góry i uwydatnianie biustu, co przekłada się również na wrażenia optyczne
- Biustonosz pomniejszający biust
Ten rodzaj biustonoszy tworzy niższą linię biustu, przez co miseczki optycznie wydają się mniejsze. Istnieją również modele biustonoszy pomniejszających biust, które modelują piersi tak, aby sylwetka wydawała się szczuplejsza.
- Biustonosze na kopie (profilowane, bezszwowe)
Biustonosze na kopie są profilowane (za pomocą obróbki termicznej mają określony kształt), posiadają piankowe wypełnienie, które zapewnia piersiom stabilizację i komfort. Biustonosze na kopie modelują biust pozwalając uzyskać krągłe i symetryczne kształty. Świetnie nadają się pod T-shirty i gładkie topy
- Biustonosz zapinany z przodu
Ten rodzaj biustonoszy posiada zapięcie z przodu (pomiędzy miseczkami), przez co jest łatwiejszy do zakładania i zdejmowania. Niestety, z uwagi na zapięcie znajdujące się między miseczkami w przypadku tego typu biustonoszy nie możemy go specjalnie regulować i dostosowywać do obwodu.
- Biustonosz o pełnych miseczkach (zabudowany, full-cup)
Ten typ stanika, zakrywa znaczną część piersi, jest zabudowany oraz gwarantuje wysoki stopień stabilizacji biustu. Znakomicie nadaje się dla pań o pełniejszych kształtach.
- Biustonosze samonośne
Biustonosze samonośne zamiast tradycyjnego pasa posiadają specjalne silikonowe taśmy, które zapobiegają zsuwaniu się stanika. Nadają się do sukni i kreacji z odkrytymi plecami. Specjalnym typem biustonosza samonośnego są modele bez pasa obwodowego, które mocuje się do samych piersi, a utrzymuje się on na ciele dzięki obecności specjalnego kleju medycznego.
- Biustonosz sportowy
Zadaniem biustonoszy sportowych jest stabilizowanie i spinanie biustu podczas wysiłku fizycznego. Wykonane są najczęściej z elastycznego materiału termoaktywnego, który pomaga również w zapewnieniu odpowiedniej temperatury ciała.
- Półbiustonosze
Konstrukcja takiego biustonosza utrzymuje pierś od dołu, niczym na tacy. Półbiustonosze to rodzaj staników z kategorii bielizny erotycznej, których głównym zadaniem jest kuszenie i zmysłowa gra z partnerem. Dużo bardziej odważne i eksponujące biust od pozostałych typów staników.
- Biustonosze do karmienia
Ten rodzaj biustonoszy przeznaczony jest dla mam karmiących piersią, posiadają one specjalne zapięcia, które ułatwiają proces karmienia. Zobacz też nasz artykuł o biustonoszach do karmienia.
Istnieje wiele podziałów biustonoszy i praktycznie każdy element, od miseczki, przez sposób mocowania (rodzaj ramiączek lub ich brak) może być tu brany pod uwagę jako czynnik różnicujący (rodzajów biustonoszy jest oczywiście znacznie więcej). Przy wybieraniu konkretnych modeli biustonoszy trudno o jednoznaczne porady, gdyż staniki są tak samo różne, jak różne są same kobiety. Nie znaczy to jednak, że panie powinny ograniczać się do jednego, sprawdzonego rodzaju biustonoszy. Znaczenie ma przede wszystkim sytuacja (praca, oficjalne spotkanie, randka, zajęcia sportowe) oraz to, co chcemy za pomocą danego biustonosza osiągnąć i na czym nam najbardziej zależy. Dla jednej kobiety będzie to zmysłowość i seksapil, dla innej wrażenie delikatności, dla jeszcze innej wygoda i swoboda ruchów.
Na koniec ostatniej części tego wyjątkowo długiego poradnika mamy nadzieję, że każdej Pani uda się znaleźć biustonosz, który będzie spełniał wszystkie wymienione cechy. 🙂
Bardzo dziękuję za poradnik. Na pewno się przyda. Ostatnio czytałam inny wpis na blogu i zdecydowałam się właśnie na dwa staniki typu full-cap. Do tej pory nosiłam głównie push-upy, ale odbierałam je jako coraz mniej wygodne.