Kanony kobiecego ciała zmieniały się na przestrzeni wieków – kolejne ideały figury diametralnie różniły się między sobą. Z pewnością za jakiś czas sylwetka, do której aktualnie dążą kobiety, również będzie oceniania według innych standardów.

Jak dawniej wyglądały kanony pięknego ciała?

W czasach starożytnego Egiptu idealna figura wyróżniała się wąskimi ramionami oraz smukłą talią – dodatkowe kilogramy nie uchodziły za atrakcyjne. W starożytnej Grecji kanony pięknego ciała były zupełnie inne – królowały panie o jasnej karnacji i widocznie zaokrąglonej sylwetce. W średniowieczu za ideał uznawano szczupłe, eteryczne kobiety, o jak najjaśniejszej skórze.W renesansie oraz epoce wiktoriańskiej do łask wróciła kobieca figura charakteryzująca się większymi krągłościami – przy czym w późniejszych latach istotne było zaakcentowanie talii, najlepiej za pomocą gorsetu.

Kanony kobiecego ciała – wiek XX i współczesność

W latach 20-stych XX wieku królowały chłopięce figury o małych piersiach i niezbyt wyraźnie zarysowanym wcięciu w talii. Następne lata należały z kolei do kobiet o większych krągłościach – ideałem była figura klepsydry.

Lata 60-te to powrót do szczupłej, czy wręcz chudej sylwetki.

Z kolei w latach 80-tych za szczególnie atrakcyjne uważano wysportowane, wysokie kobiety, o wyraźnie zarysowanych krągłościach.

Kolejna dekada znowu należała do chudszych pań, natomiast współcześnie ideałem określa się sylwetkę wyróżniającą się dużymi piersiami i biodrami oraz płaskim brzuchem.

Dodaj komentarz

Post Navigation