Choroby nowotworowe mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie, tymczasem wielu z nich można zapobiec. Kluczem w walce o nasze zdrowie jest odpowiednia profilaktyka, dzięki której uda nam się szybko wykryć niepokojące zmiany. Warto poruszyć ten temat przy okazji październikowej akcji walki z rakiem piersi. Na szczęście, coraz więcej Polek jest świadomych tego, jak wiele zależy od wczesnego zdiagnozowania choroby. Niestety, niektóre kobiety wciąż bagatelizują ten problem i zapominają o istocie regularnych badań.

Badania profilaktyczne piersi – dlaczego są tak ważne?

Aby uświadomić sobie, jak istotna jest profilaktyka w przypadku raka piersi, wystarczy zapoznać się z faktami dotyczącymi specyfiki tej choroby. Dwucentymetrowy nowotwór potrzebuje aż ośmiu lat, aby rozwinąć się do tej wielkości. Tymczasem badania profilaktyczne piersi umożliwiają szybkie wykrycie nieprawidłowości, gdy guzki nie osiągnęły tak dużego rozmiaru. Mniejsze zmiany automatycznie są o wiele łatwiejsze w wyleczeniu. Co więcej, wczesna diagnoza często gwarantuje pełne wyleczenie, bez ryzyka nawrotów choroby. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badanie USG oraz mammografię, zgodnie z zaleceniami lekarza. Kluczowe jest także samobadanie piersi, które należy przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu można wyczuć niepokojące zgrubienia lub inne nieprawidłowości i szybko podjąć odpowiednie kroki, aby postawić dokładniejszą diagnozę.

Badanie palpacyjne piersi – na czym polega?

Samobadanie piersi można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu – ważne jest, aby przeprowadzić je w odpowiednim dniu cyklu, najlepiej w siódmym lub ósmym. Co najmniej raz w miesiącu należy dokładnie przyjrzeć się swojemu biustowi i skontrolować swoje ciało. Niepokojące zmiany mogą dotyczyć kształtu biustu, kolorytu skóry czy samych brodawek. Obserwację przeprowadza się przy dwóch pozycjach – przy rękach uniesionych do góry oraz opartych na biodrach. Koniecznie należy także sprawdzić, czy z sutków nie wycieka jakaś wydzielina. Samobadanie piersi obejmuje również masaż – najlepiej na namydlonej skórze. Wówczas należy umieścić lewą dłoń z tyłu głowy, a prawą zataczać kółeczka wokół lewej piersi. Analogicznie czynność tę trzeba powtórzyć przy prawej piersi. Ważna jest także kontrola u specjalisty. Przy każdej wizycie u ginekologa lekarz powinien przeprowadzić badanie palpacyjne piersi. Dzięki temu specjalista może szybko zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości – dotyczące również węzłów chłonnych.

Badanie palpacyjne piersi w gabinecie ginekologicznym jest dla kobiety doskonałym pretekstem, aby upewnić się, czy do tej pory prawidłowo je wykonywała. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić ginekologa o dokładne wytyczne dotyczące specyfiki samodzielnie przeprowadzanych badań. W Internecie można znaleźć przykładowe filmy instruktażowe, które pomogą kobietom zrozumieć, na czym polega istota samokontroli. W gabinecie lekarskim można również otrzymać informacyjne broszurki, szczególnie pomocne dla pań, które nigdy wcześniej nie sprawdzały swoich piersi pod kątem nowotworu.

Dodaj komentarz

Post Navigation