Obecnie gorsety kojarzą nam się różnie. Jednym z osiemnastowiecznymi damami, które przez ten element garderoby prawie nie mogły oddychać, inni na myśl o nich wręcz się czerwienią, a jeszcze inni traktują je jak normalną część ubioru. Niezależnie od tego, jakie mamy na ich temat zdanie, warto poznać historię gorsetów, dowiedzieć się jakim zmianom podlegały oraz jak można wykorzystać je dziś.

Czym jest gorset?

Gorset to wracający aktualnie do łask element damskiej garderoby, a dokładnie bielizny, który pełni kilka funkcji. Przede wszystkim ma za zadanie podnieść oraz podkreślić biust, wysmuklić talię, przywrócić skórze jędrność, ukryć nadmierne kilogramy, ukształtować sylwetkę, a nawet zredukować tkankę tłuszczową. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów gorsetów, półgorsetów i każde spełniają inne zadania.

Historia i ewolucja gorsetów na przestrzeni wieków

Gorsety w przeciągu wieków bardzo się zmieniały, przede wszystkim w zależności od mody, dostępnych materiałów, a także zapotrzebowania. Duże znaczenie miało również to, jak zmieniał się ideał kobiecego piękna.

Przyjmuje się, że pierwsze gorsety zaczęły powstawać w średniowieczu, około XIV wieku. Wówczas były one jeszcze całkiem luźne, posiadały szerokie ramiączka i sznurowało się je na plecach. Zazwyczaj miały dwie warstwy i szyto je głównie z bawełny, lnu, skóry. Wiele z nich było wykładanych jedwabiem, ponadto usztywniano je za pomocą wykonanych np. z kości fiszbin. Były one jeszcze raczej krótkie. Dopiero około dwieście lat później wydłużono je aż do talii, a ponadto dominowały znacznie pogłębione dekolty.

Gorsety z XVII i XVIII wieku cechowało wydłużenie z przodu, a także silne usztywnienie. Miały one za zadanie modelować sylwetkę. Gorsety te sznurowano bardzo ciasno i potrafiły one nawet zmienić kształt żeber, a co za tym idzie, bardzo wysmuklić. Niestety, zakładano je już dziewczynkom, przez co wiele z nich cierpiało na deformacje płuc i w efekcie niewydolność oddechową oraz wiele innych schorzeń. Osiemnastowieczne gorsety mocno podnosiły biust i posiadały bardzo głębokie dekolty. Na czasy rewolucyjne, a więc przełom XVIII i XIX wieku zrezygnowano z gorsetów, ale szybko sobie o nich przypomniano, bowiem już w 1820 roku panie nosiły ten element garderoby.

Najbardziej wymyślne gorsety pochodzą z XIX oraz początków XX wieku. Ówczesne gorsety sięgały aż do bioder, co miało na celu wyszczuplenie brzucha. Górną część sznurowano nieco słabiej, ale dolne żebra były wręcz wciskane do środka, przez co objętość klatki piersiowej znacznie się zmniejszała. Rodziło to wiele problemów oddechowych. Problemem było również to, że gorsety uciskały narządy wewnętrzne i wręcz je deformowały, co kończyło się nawet krwotokami i śmiercią. Najbardziej szkodliwe były dla młodych dziewcząt oraz kobiet w ciąży.

Okres po zakończeniu I wojny światowej przyniósł kobietom wyzwolenie. Feministki wywalczyły ich zniesienie i tak oto gorsety zostały zastąpione biustonoszami, ewentualnie elastycznymi gorsetami z gumy. Przypomniano sobie o nich około lat 80. za sprawą Madonny i jej projektanta Gaultiera.

Rola współczesnych gorsetów

Współczesne gorsety mogą pełnić wiele funkcji, ale moda na zniekształcanie sobie żeber na szczęście już nie powróciła. Obecnie dla niektórych pań są one elegancką bielizną, innym mają wyszczuplać sylwetkę, z kolei jeszcze inne traktują je jako bieliznę erotyczną i swego rodzaju gadżet do sypialni. Co ciekawe, mogą one również pełnić funkcję ozdobną i stanowić element folkloru. W Polsce szczególną popularnością cieszą się gorsety podhalańskie, krakowskie oraz te z Mazowsza. Choć mają one bogatą historię, raczej nie wiąże się ich z bezlitosnymi miażdżycielami żeber i organów wewnętrznych. Obecnie panuje moda na kulturę ludową, więc kolorowe gorsety wracają do łask.

Za pomocą dobrze dobranego gorsetu można ukryć wiele mankamentów figury. Przede wszystkim spinają one ciało i sprawiają, że praktycznie nie widać fałdek. Oprócz tego doskonale podnoszą biust, a ponadto istnieją również takie, które posiadają wkładki typu push up. Bez problemu można znaleźć zupełnie gładkie gorsety, idealnie nadające się do obcisłych sukienek, prześwitujących ubrań, bowiem dzięki nim znika kwestia odznaczającej się pod rzeczami bielizny. Tego typu gorsety dostępne są m.in. w cielistym kolorze. Pozwalają one całkowicie zrezygnować z biustonosza.

Oczywiście gorsety mogą także pełnić rolę erotyczną. Bez wątpienia kobieta wygląda w takiej bieliźnie bardzo seksownie. Jeśli jest to np. koronkowy gorset, nieco powycinany lub lekko prześwitujący, z pewnością rozpali zmysły.

Wersje kolorystyczne dostępne są przeróżne, ale największą popularnością cieszą się czarne, czerwone oraz białe.

Różnego rodzaju gorsety chętnie wykorzystywane są także przez tancerki, piosenkarki oraz inne gwiazdy. Z pewnością każda kobieta powinna chociaż jeden mieć w swojej szafie. Nie ma przecież czego się wstydzić, w końcu jest to bielizna o bogatej historii, noszona przez panie z różnych części świata już od wieków!

Dodaj komentarz

Post Navigation