mój koszyk moje konto
bielizna dla niej bielizna dla niego nowości bieliźniarskie promocje bielizny wyprzedaże bielizny
wyszukaj



nowość
Figi bawełniane z koronką Brava 3-pak
newsletter
Chcesz otrzymywać wiadomości o promocjach bielizny i aktualnych wydarzeniach?

blog misterna.pl
nasz blog - zagłębiamy tajemnice mody i stylu
wstecz

Bielizna drugą skórą, czyli jak dopasować biustonosz?

Dane szacunkowe, zebrane na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce w ostatnich latach wskazują, że aż 90 proc. Polek nosi źle dobraną bieliznę. Te wyniki na nowo pobudziły polski rynek gorseciarski i brafitterski, ale także przyniosły szereg odpowiedzi na pytanie jak dobrać odpowiedni biustonosz bez pomocy specjalisty.

Wspomagająca rola biustonosza

Stanik, który już na stałe wpisał się w kanon damskiej garderoby, to nie tylko figlarny dodatek do codziennego stroju kobiety. Owszem, bogato zdobiony, starannie wyhaftowany lub urozmaicony spełnia swoje zadanie jako element gry erotycznej, ale na co dzień ma on dla każdej kobiety inne, bardziej prozaiczne znaczenie. Ma on bowiem za zadanie przede wszystkim podtrzymywać biust w ten sposób, aby odciążyć dźwigające go kręgosłup i łopatki. Ponadto powinien modelować piersi, eksponować ich zalety i ukrywać niedoskonałości. Ma on dawać poczucie bezpieczeństwa i dumy właścicielkom biustu oraz przeciwdziałać grawitacji. Rola biustonosza zależna jest oczywiście od kilku elementów, m.in. od wielkości, rodzaju i wyglądu biustu czy typu sylwetki. Ważne jest również, aby nie zapominać, że kryteria doboru bielizny zmieniają się w przypadku wieku, ciąży, karmienia, menopauzy, spadku wagi ciała czy zmian hormonalnych. Kluczowymi momentami w doborze bielizny są: pojawienie się biustu w wieku dziewczęcym oraz jego gwałtowne lub stopniowe powiększanie się w okresie dojrzewania. Wiele młodych dziewcząt nie akceptuje wtedy zmian zachodzących w ich ciałach, a źle dobrana bielizna może doprowadzić nawet do poważnych kompleksów, które mogą pogłębiać się w przyszłości. Dopiero uświadomienie sobie, że biust jest nieodłącznym symbolem zmysłowej kobiecości, nierzadko połączone właśnie z doborem właściwego stanika i odkryciem dzięki temu piękna kobiecego ciała, sprawia, że kobieta nabiera pewności siebie i chęci pokazania światu wszystkich swoich zalet. Nieprawidłowo dobrany biustonosz może doprowadzić do deformacji piersi, a nawet spowodować choroby wywołane zakłóceniami przepływu krwi i limfy, np. w przypadku, gdy źle uformowana lub zbyt krótka fiszbina wkłuwa się w pierś. Nieodpowiednio dopasowana do sylwetki bielizna może też powodować osunięcie się biustu, czyli rozcięgnięcie skóry, włókien i rozluźnienia tkanki łącznej. Źle dobrany stanik nie spełnia swojej roli również jako odciążenie dla pleców oraz ramion i powoduje, że kobieta pod wpływem niepodtrzymanego ciężaru zaczyna się garbić i skarżyć na bóle w tych partiach ciała. Dlaczego więc większość kobiet nosi źle dopasowany biustonosz? Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów: kobiety często po prostu nie wiedzą, jak powinien się układać idealny biustonosz lub po prostu trudno jest im znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar stanika.

ŹLE
Zadaniem biustonosza jest uniesienie biustu ku górze. Sutki powinny znajdować się na wysokości połowy odległości pomiędzy ramieniem, a zgięciem na łokciu.

DOBRZE
Jeżeli piersi lekko opadają poniżej tej linii, można spróbować lekko ściągnąć ramiączka.

Właściwe dopasowanie

Podczas poszukiwania odpowiedniego biustonosza należy przyswoić sobie trzy najważniejsze, podstawowe zagadnienia:

  • Umiejętność określenia prawidłowego rozmiaru

  • Właściwy sposób zakładania i noszenia biustonosza

  • Umiejętność oceny mierzonych staników

Przede wszystkim na wstępie każda kobieta powinna uzmysłowić sobie, że rozmiar w przypadku biustonosza ma ogromne znaczenie, jednak nie zawsze można zastosować wytyczne podane przez poradniki i dosyć często pomiary te nie sprawdzają się. Pomiar centymetrem i przyrównanie do tabeli rozmiarów powinno bowiem stanowić jedynie punkt wyjścia i nie być traktowane jako obowiązujący wyznacznik dla kobiet poszukujących idealnego biustonosza. Każda para piersi bowiem różni się kształtem, objętością i rozstawem, a nawet dosyć często zdarza się, że w obrębie jednej pary piersi nie są one jednakowe (podobnie jak w przypadku stóp bywa, że np. lewa stopa jest większa niż prawa). Nie każde ciało wpisuje się w obowiązujące kanony i zdarza się, że poszczególne jego części, np. biust, wykraczają poza ustaloną skalę miar.

Biorąc miarę należy też brać zwykłą ludzką niedoskonałość - obwód pod biustem mierzy się przy wdechu i z ciasno ściągniętą miarką, jednak nie każda Pani dokona tego pomiaru w jednakowy sposób, a nawet w jednakowym miejscu. Z kolei obwód biustu nie bierze pod uwagę objętości czy kształtu piersi. Dwie panie o teoretycznie takich samych wymiarach pod biustem i w biuście mogą nosić zupełnie inne rozmiary. Wreszcie należy pamiętać o tym, że biuustonosze o tym samym rozmiarze na metce mogą różnić się faktycznym wymiarem, a różnice zdarzają się nawet w ramach tej samej marki.

Jak zdjąć miarę?

Na rozmiar biustonosza składają się trzy wartości:

  • Długość paska obwodu (70, 75, 80 itd.)

  • Wielkość miseczki (A, B, C itd.)

  • Długość i szerokość ramiączek

Wszystkie one nie są zupełnie odrębnymi jednostkami miary. Wręcz przeciwnie, są od siebie zależne i powinny się uzupełniać. Zmierzony obwód pozostaje wartością niezmienną, jednak dobrana do niego miseczka nie zawsze ma tę samą wielkość, zmienia się ona bowiem w zależności od długości obwodu, np. miseczka C jest większa przy obwodzie 80 cm, a odpowiednio mniejsza przy obwodzie 70 cm. Spowodowane jest to tym, że przy dłuższym obwodzie paska, większe jest też wygięcie fiszbiny w kształt litery „U”, co powoduje również zwiększenie odległości między miseczkami, więc przy zmianie obwodu bardzo prawdopodobna jest również zmiana wielkości miseczki. W Polsce najczęściej zdarza się, że kobiety noszą biustonosze o zbyt dużym obwodzie i o za małych miseczkach.

Miarę zdejmujemy centymetrem krawieckim mierząc obwód w najszerszym miejscu biustu (1) i obwód ciała pod biustem (2).

Należy zwrócić uwagę, aby oba pomiary odbywały się wzdłuż równoległych linii. Miarka na plecach nie powinna się rolować i nie powinna podejść zbyt wysoko ani zbyt nisko.

W celu określenia własnych wymiarów należy najpierw założyć swój najlepiej pasujący stanik (nie push-up), aby mieć pewność, w którym miejscu dokładnie należy się zmierzyć. Potem go zdjąć i rozpocząć pomiary.

  • Obwód

Najważniejszym i powszechnie niedocenianym elementem biustonosza jest pasek obwodowy. To właśnie na nim opiera się 90 proc. ciężaru piersi i to on, a nie ramiączka, utrzymuje biust we właściwym miejscu, zapewniając mu odpowiednie podtrzymanie i stabilność. Należy pamiętać, że rozmiary paska zmieniają się co 5 cm. W celu ustalenia prawidłowego obwodu należy zmierzyć obwód klatki piersiowej w miejscu tuż pod biustem, jak najściślej na wydechu. Wynik należy podać z dokładnością co do milimetra i zaokrąglić do niższego pułapu miary (jeśli obwód wynosi 77 cm, prawidłowy rozmiar paska to 75 cm). Według innego, bardziej znanego systemu otrzymany w ten sposób wynik wymaga ponownego zaniżenia o 5 cm, czyli w ww. przypadku będzie to 70 cm. Dlaczego? Centymetr krawiecki lub inne miarki się nie rozciągają, ale pasek biustonosza jest elastyczny i rozciągliwy, a więc w miarę noszenia staje się coraz szerszy. Dzięki temu biustonosz może służyć dłużej, a tak wymierzony i obliczony obwód daje pewność, że pasek biustonosza nie będzie za luźny, a tym samym nie będzie podchodził w górę pleców. Zasada ta jednak nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w praktyce, ponieważ podatność na rozciąganie zależy od materiału z którego biutonosz został wykonany. Dlatego warto sprawdzić, czy pasek w biustonoszu poddaje się, czy też ma niską ciągliwość. Warto pamiętać, że prawidłowo dobrany biustonosz powinien ciasno oplatać klatkę piersiową, aby nie doprowadzać do przemieszczania się piersi, ale nie może też utrudniać oddychania czy ranić ciała. Kiedy biustonosz jest nowy powinien dawać idealny efekt przy zapięciu na pierwszą haftkę. Biustonosz dobrany według tej reguły powinien sprawować się właściwie, pod warunkiem jednak, że obwodowi będzie towarzyszyła odpowiednio dopasowana miseczka. Należy również pamiętać, że biustonosz w stanie spoczynku nigdy nie będzie miał długości adekwatnej do rozmiaru. Biustonosz oznaczony jako 75 w rzeczywistości może mieć obwód nawet o 15 cm mniejszy! Wynika to właśnie z elastyczności paska i konieczności ścisłego przylegania bielizny do ciała w każdej sytuacji. Biustonosz nie poddający się na rozciąganie nie przylegałby do ciała, a więc nie mógłby spełnić swojej fukcji utrzymania biustu.

ŹLE
Po uniesieniu ramion biustonosz odstaje od klatki piersiowej. Jest to znak, że biustonosz jest za duży. Należy dobierać bieliznę o mniejszym obwodzie lub większej miseczce.

DOBRZE
Prawidłowo dobrany biustonosz przylega do ciała w każdej sytuacji.

  • Miseczki

Przy dobieraniu rozmiaru miseczki należy dokonać ponownego pomiaru, tym razem obwodu w biuście. Miara musi być zdjęta luźno, bez ściskania piersi, w najdalej wysuniętym ich miejscu, czyli na wysokości sutków. Otrzymaną miarę wystarczy odnaleźć w tabeli, gdzie do długości w centymetrach przypisany jest rozmiar miseczki (A, B, C itd.), a następnie dopasować do wcześniej zmierzonego obwodu. Rozmiar miseczki zmienia się co 2-2,5-3 cm. Jeśli więc obwód paska zmierzony według powyższych zasad wyniósł 70 cm, a obwód biustu 95 cm, to właściwym rozmiarem biustonosza będzie 70 F lub nawet 70 G. Warto zmierzyć staniki w obu tych rozmiarach i zdecydować, który z nich pasuje bardziej. Należy pamiętać również, że tabela stanowi jedynie punkt wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru, a ostateczną decyzję w sprawie zakupu biustonosza można podjąć dopiero po jego zmierzeniu.

Standardowa tabela rozmiarów

Rozmiar Obwód pod biustem (cm) Obwód biustu (cm) = Wielkość miseczki
A B C D E F G
65 63-67 77-79 79-81 81-83 83-85 85-87 87-89 89-91
70 68-72 82-84 84-86 86-88 88-90 90-92 92-94 94-96
75 73-77 87-89 89-91 91-93 93-95 95-97 97-99 99-101
80 78-82 92-94 94-96 96-98 98-100 100-102 102-104 104-106
85 83-87 97-99 99-101 101-103 103-105 105-107 107-109 109-111
90 88-92 102-104 104-106 106-108 108-110 110-112 112-114 114-116
95 93-97 107-109 109-111 111-113 113-115 115-117 117-119 119-121
100 98-102 112-114 114-116 116-118 118-120 120-122 122-124 124-126
105 103-107 117-119 119-121 121-123 123-125 125-127 127-129 129-131

Miseczka stanika powinna objąć całą pierś nie pozostawiając nic z boku. Koniec fiszbiny musi celować w środek pachy. Jeśli pierś wylewa się bokiem, górą lub dołem oznacza to, że miseczka jest za mała. Nigdy nie można wybierać zbyt małej miseczki, zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na odrobię za dużą, ponieważ pierś migruje i może dostosować się do nowego kształtu i wielkości miseczki. Nie można też przy zbyt małych miseczkach godzić się na często proponowany biustonosz o szerszym obwodzie, ponieważ wtedy miseczki zaczynają się marszczyć i fałdować.

ŹLE
Odstawanie mostka łączącego miseczki od klatki piersiowej to oznaka, że miseczka biustonosza jest za mała.

DOBRZE
Fiszbina powinna mieścić całą pierś i dokładnie przylegać do ciała.


ŹLE
Pierś nie może wychodzić poza obwód biustonosza, nie może również się marszczyć. Miseczka jest za mała.

DOBRZE
Miseczka biustonosza otula pierś z każdej strony, a fiszbiny łagodnie zamykają biust od strony klatki piersiowej jednocześnie nie wbijając się w skórę.


ŹLE
Biustonosz się marszczy, pomiędzy biustonoszem a piersią tworzą się puste przestrzenie. Miseczka jest za duża.

DOBRZE
Biust się nie marszczy. Nie ma pustych przestrzeni pomiędzy biustonoszem, a piersią.

  • Ramiączka

Zadaniem ramiączek jest lekkie podtrzymanie biustonosza, wystarczy więc, że zostaną wyregulowane do momentu, w którym nie będą zsuwać się z ramion. Nieprawdą jest zatem, że jeśli obwód jest zbyt luźny, wystarczy podciągnąć ramiączka. Takie nieprawidłowe regulowanie może doprowadzić do wbijania się ramiączek w ciało, w wyniku czego tworzą się brzydkie deformacje na skórze, a nawet rany. Przy małym biuście ramiączka mogą być cienkie lub wykonane z łańcuszków, jednak przy piersiach bardziej obfitych zalecane jest kupno biustonosza o grubszych, bardziej stabilnych ramiączkach.

ŹLE
Biustonosz zachodzi na łopatki. Ramiączka zostały zbytnio skrócone, a obwód biustonosza jest za duży.

DOBRZE
Tylna część pasa powinna układać się poniżej linii łopatek.

ŹLE
Ramiączka nie mogą wbijać się w ramiona, należy je poluzować. Jednak w przypadku biustonoszy o większym rozmiarze, kiedy wąskie ramiączko musi utrzymać cięższe piersi, polecamy zakładać specjalne podkładki pod ramiączka rozkładające ciężar na większą powierzchnię ramion.

DOBRZE
Ramię z prawidłowo wyregulowanym ramiączkiem nie będzie się zapadało, a biustonosz nie będzie obciążeniem dla ciała.

Jak nałożyć biustonosz?

Sposób ułożenia stanika jest kluczowy dla oceny jego rozmiaru. Dlatego też bardzo ważnym etapem jest przymiarka biustonosza oraz prawidłowe jego noszenie po zakupie.

Aby stanik dobrze przylegał do ciała najlepiej jest zakładać go przed lustrem, aby widzieć jak się układa przy poszczególnych ruchach. Po założeniu ramiączek należy naciągnąć pas tak, aby znalazł się bezpośrednio pod biustem.

Następnie najlepiej jest się pochylić do przodu i zapinać stanik w lekkim skłonie. Wtedy to piersi same wpadną w miseczki i się do nich dopasują po zapięciu haftek (jak już było wspomniane, przy mierzeniu najlepiej jest zapinać stanik na najdalsze haftki). Kiedy biustonosz już został założony, dobrze jest upewnić się, że fiszbiny znajdują się dokładnie pod piersiami i nie wkłuwają się w ciało.

Jeśli piersi nie są dobrze ułożone można zrobić to dłonią, wygarniając je ruchami masującymi spod pach i umieszczając wygodnie w miseczkach. Należy pamiętać, że piersi powinny całkowicie znajdować się miseczkach. Sutki powinny znaleźć się po środku i być skierowane do przodu.

Na koniec wystarczy wyregulować ramiączka według wcześniejszych zaleceń.

W celu sprawdzenia, czy stanik nie zmieni swojej pozycji można wykonać kilka gwałtownych ruchów: skłonów, podskoków, skrętów tułowia. Jeśli w trakcie tych ewolucji zapięcie stanika nie przesunęło się, a piersi nie wypadły z miseczek – stanik jest z pewnością dobrze dobrany.

Niektóre panie stosują nieprawidłową metodę zapięcia bisutonosza z przodu i obracania o 180 stopni do prawidłowej pozycji. Jest to sposób niekorzysty z punktu widzenia dopasowania bielizny. Biustonosz od ciągłego przesuwania traci swoją elastyczność i nie będzie anatomicznie przylegał do ciała.

pomoc | kontakt | koszta wysyłki | tabela rozmiarów | bielizna damska | bielizna ślubna | biustonosze | gorsety | seksowna bielizna | blog
0.011324882507324
powered by Strony www Białystok - G3 Media    secured by