Jeszcze nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko dobór odpowiedniej bielizny jest ważny. Należy zwrócić uwagę także na to, jak o nią dbać, by służyła jak najdłużej i nie ulegała zbyt szybkiemu zniszczeniu. Jak dbać o delikatną bieliznę?

Pralka – wróg biustonoszy i koronek

W dzisiejszych czasach pranie ręczne wydaje się stratą czasu. Są odpowiednie programy w pralkach automatycznych, dzięki którym każdorazowo dobieramy je w zależności od czyszczonych rzeczy. Jednak pójście drogą na skróty nie będzie dobre dla naszych biustonoszy. Zanim cokolwiek wrzucisz do pralki – sprawdź informację na metce o tym, jak prać daną rzecz. W pralce ulegają one łatwemu zniszczeniu, najczęściej się deformują lub wypadają z nich fiszbiny. Do odświeżenia tej części garderoby wystarczy nalać wodę o temperaturze około 30 stopni do miski i rozpuścić małą ilość łagodnego środka piorącego, najlepiej takiego z przeznaczeniem dla dzieci. W żadnym wypadku nie używaj silnych środków chemicznych, szczególnie z zawartością chloru. Namocz bieliznę i pozostaw na pewien czas. Następnie delikatnie odsącz z wody, ale nie wykręcaj!

Jeśli jednak musisz użyć prania mechanicznego ze względu na trudne do usunięcia plamy, wykorzystaj specjalne woreczki do prania bielizny i użyj programu „pranie ręczne”. Przed włożeniem biustonosza do pralki koniecznie zapnij haftki, bo mogą one zaczepiać się o koronkowe elementy bielizny i po prostu ją zniszczyć. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi im pranie w pralce. Zakazane jest odwirowywanie, a wysuszyć też lepiej na wietrze niż w suszarce, a idealne będzie rozłożenie ręcznika i położenie na nim upranej bielizny.

Koronkowe majtki wymagają równie dużo ostrożności co biustonosze. Niestety dolna część naszej bielizny ulega większym zabrudzeniom i należy zatroszczyć się o odpowiednią dezynfekcję. O ile w przypadku codziennej bielizny nie jest problemem wrzucenie jej do pralki, o tyle droższe komplety wypada wyprać w rękach. W wielu nowych modelach pralek mamy jednak do dyspozycji program prania delikatnego i w większości przypadków można z niego spokojnie korzystać. Warto jednak przy tej okazji użyć specjalnych woreczków do prania bielizny.

A jak często prać bieliznę? Majtki obowiązkowo po każdym użyciu, natomiast biustonosze mogą nam posłużyć nieco dłużej. Warto je wrzucić do prania po dwóch lub trzech dniach noszenia. Zdarza się, że kobiety noszą biustonosze przez dwa tygodnie, ale jest to rzecz sprzeczna z podstawowymi zasadami higieny. Pamiętajmy, że to część garderoby noszona najbliżej skóry. Warto w związku z tym zaopatrzyć się w minimum cztery sztuki i nosić je na zmianę, dając im odpocząć i pozostawiając czas na odzyskanie ładnego kształtu.

Odpowiednie przechowywanie bielizny

Kto z nas po wypraniu biustonosza nie składa go na pół, wywijając jedną z miseczek na lewą stronę, niech pierwszy rzuci kamieniem. To jest najprostsza droga do zdeformowania tej części garderoby. Idealnie byłoby posiadanie osobnej szuflady, w której każdy biustonosz byłby położony oddzielnie. W kolejnej szufladzie można umieścić majtki, a w jeszcze innej pończochy czy halki. Jeśli jednak nie dysponujemy oddzielną garderobą, w której można umieścić wszystkie swoje rzeczy i przechowywać w odpowiedni sposób, to wyjątek powinno się zrobić właśnie dla biustonoszy, to one potrzebują największej przestrzeni.

Z kolei halki i gorsety najlepiej powiesić na wieszakach, ponieważ ten prosty zabieg spowoduje brak odkształceń i zagnieceń. Wieszanie gorsetu też nie powinno być przypadkowe. Należy użyć do tego celu specjalnych wieszaków z klipsami. Samą bieliznę odwracamy na stronę podszewki, by klipsy nie zostawiały śladów na widocznej stronie. Inną, równie dobrą metodą na przechowanie gorsetu będzie włożenie go do pudełka lub – tak jak biustonosz – do szuflady przeznaczonej tylko na tę część garderoby. Nie ma problemu z układaniem jednego gorsetu na drugim, ale ważne jest zachowanie zasady, że jasne przechowujemy z jasnymi, a ciemne z ciemnymi. Można je także rozdzielić przewiewnym papierem. Nie musisz kupować specjalnego pudełka – wykorzystaj mniejszy karton po odkurzaczu, a nawet zwykłe pudełko po butach, raczej po zimowych, bo są one większe. Warto też włożyć woreczek z lawendą, by zapewnić przyjemny, świeży zapach swojej bieliźnie. Względną nowością są także specjalne woreczki na gorsety, które można bez większego problemu nawet samodzielnie uszyć. Pamiętaj jednak, żeby nie rolować gorsetu przy wkładaniu go do woreczka, ale należy złożyć go na trzy części.

Do przechowywania majtek najlepiej zaopatrzyć się w specjalny organizer w kształcie kwadratu lub prostokąta, podzielonego na przegródki. Zajmuje on nieco miejsca, ale warto go wykorzystać do przechowywania delikatnej bielizny na specjalne okazje. Będziemy mieć pewność, że żadna koronka nie ulegnie zniszczeniu.

A jak przechowywać brudną bieliznę? Najlepiej do tego celu kupić przewiewny kosz. Wiklinowe kosze są rewelacyjne, ale sprawdzą się także pojemniki ze specjalnej siateczki. Bieliznę warto prać regularnie. Najlepiej wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na to, by zadbać właśnie o tę część garderoby.

Dodaj komentarz

Post Navigation