majtki1Majtki – dzisiaj obowiązkowy element bielizny, bez którego nie potrafimy sobie wyobrazić życia. Tymczasem okazuje się, że w powszechnym użytku pojawiły się one dopiero sto lat temu, a ich droga do kobiecej garderoby naprawdę nie była prosta.

Kto je nosił?

Przez setki lat majtki zakładane były jedynie przez mężczyzn. W odniesieniu do kobiet traktowano je jako symbol zgorszenia, kojarzyły się z rozpustą. Stanowiły obowiązkowy element garderoby kobiet pracujących jako tancerki i kurtyzany. Co więc sprawiło, że kobiety zmieniły zdanie o majtkach i zaczęły traktować je jako obowiązkowy element stroju?majtki5Aż do samych kolan

Uważa się, że pierwszą formą kobiecych majtek były pantalony, które w XVI wieku zakładały włoskie kurtyzany. Sięgały one aż do samych kolan, skutecznie zakrywając kobiece wdzięki. Ciekawym jest fakt, że wzbudzały one tak wielkie zgorszenie, że Kościół katolicki zdecydował się zakazać ich zakładania. Taką bieliznę zakładała Katarzyna Medycejska. Sięgano po nie wtedy, kiedy panie zamierzały jeździć konno. Trzeba jednak podkreślić, że był to wyjątek – aż do XVII wieku patalony uważane były za wulgarne i nieodpowiednie dla porządnych kobiet – nosić mogły je jedynie służące.

Zmiany za Ludwika XV

W XVIII wieku król Ludwik XV wydał dekret, w którym nakazał noszenie kalesonów kobietom pracującym jako aktorki i tancerki. Zakończone one były ściągaczem oraz falbanką i skutecznie zasłaniały kobiece ciało. To właśnie w tym okresie majtki zaczęły wkraczać pod strzechy – chętnie zakładały je starsze panie, które w ten sposób skutecznie broniły się przed zimnem.

Kolejne zmiany

Na przełomie wieku XIX i XX kobiety miały już do wyboru kilka modeli majtek. Nosić można było majtki:

  • rozcinane;

  • zbudowane z samych nogawek i specjalnego pasa;

  • z klapą – ich zapięcie było dość specyficzne, co czyniło je mało wygodnymi w „obsłudze”.

majtki4

Zmiana kobiecej garderoby a majtki

Wraz z upływem czasu zmieniała się kobieca garderoba – sukienki i spódnice stawały się coraz krótsze. W związku z tym nogawki od pantalonów nie były najlepszym wyborem. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej majtki stawały się coraz krótsze. Inaczej zaczęła kształtować się również ich strona estetyczna – zaczęto produkować je z coraz lepszych jakościowo materiałów, a tak cenione dzisiaj koronki ozdabiały różne ich miejsca.

majtki3

Za jedną z większych rewolucji majtkowych uważa się zaprojektowanie przez Rudiego Gernriecha w 1974 stringów. Miał to być jedynie dość oryginalny prezent ślubny. Z pewnością nikt (na czele z projektantem) nie przypuszczał, że ta bielizna damska stanie się najchętniej noszonym rodzajem majtek, który jednocześnie uchodzi za najbardziej seksowny. Wprawdzie dyskutować można nad ich wygodą, ale czego nie robi się dla doskonałego wyglądu i poczucia, że jest się atrakcyjną?

majtki6

Panie chętnie noszą również figi, które są najwygodniejszym rodzajem majtek (i najzdrowszym, jak zgodnie twierdzą ginekolodzy). Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że dostępne są w rozmaitych krojach. Szyje się je z cenionej bawełny, ale nie brakuje również tych koronkowych i naprawdę ładnych. Niezaprzeczalnym trendem jest jednak ewolucja majtek ku coraz to skromniejszej formie…

majtki2

Dodaj komentarz

Post Navigation