Wczesna diagnostyka raka piersi zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego ważne jest, aby każda kobieta potrafiła samodzielnie zbadać swoje piersi i tym samym wykryć niepokojące zmiany. Na szczęście nie jest to trudne zadanie, a wiele przydatnych wskazówek można znaleźć w wielu źródłach. Samobadanie piersi obejmuje nie tylko badanie dotykowe, ale także dokładne oglądanie biustu.

Oglądanie piersi – na co zwrócić uwagę?

Aby dokładnie przyjrzeć się swoim piersiom, wystarczy stanąć przed lustrem i sprawdzić, czy w ich wyglądzie nie zaszły żadne niepokojące zmiany. Ważny jest między innymi stan brodawek, które nie powinny być wklęśnięte i powinny posiadać ten sam kolor oraz wielkość co zwykle. Należy porównać ze sobą obie piersi, także pod kątem sutków. Niepokojące powinny być dla nas zniekształcenia skóry oraz marszczenia.

Oglądanie piersi musi odbywać się w różnych pozycjach – w tym z uniesionymi rękami oraz z dłońmi opartymi na biodrach. Koniecznie należy również delikatnie ścisnąć brodawki, aby sprawdzić, czy nie wycieka z nich płyn. Żadnych zmian w wyglądzie biustu nie należy ignorować, ponieważ mogą być pierwszym objawem choroby nowotworowej.

Samobadanie piersi – jak należy masować?

Badanie dotykowe piersi umożliwia szybkie wykrycie guzka – aby było miarodajne należy wykonywać je w różnych pozycjach. W pozycji leżącej trzeba umieścić prawą rękę pod głową, a następnie zacząć dokładne uciskania prawej piersi lewą ręką. Analogicznie czynność tę powtarza się na drugiej piersi. Bardzo ważne jest, aby dokładnie uciskać nie tylko biust, ale także pachę i dołki nadobojczykowe. Takie badanie dotykowe piersi jednocześnie pozwala na wczesne wykrycie zmian w węzłach chłonnych. Należy je wykonać również w pozycji stojącej, na przykład pod prysznicem, pamiętając o każdorazowym umieszczeniu ręki z tyłu głowy. Samobadanie piersi można przeprowadzić trzema palcami, którymi należy zataczać kółeczka wokół brodawki, na powierzchni całego biustu. Można zdecydować się na ruchy spiralne, zgodnie ze wskazówkami zegara. Przy tej metodzie masaż zaczyna się od największego okręgu, który obejmuje kształt piersi. Innym sposobem są tak zwane ruchy promieniste z zataczaniem małych kółeczek, które trzeba rozpoczynać od brodawki. Można również zdecydować się na pionowy masaż naprzemienny – w tym przypadku zatacza się małe kółeczka według ruchów do góry i do dołu.

Niezależnie od wybranej metody bardzo ważne jest, aby samobadanie piersi było jak najdokładniejsze i zostało przeprowadzone w odpowiednim dniu cyklu. Lekarze podkreślają, że najlepszym terminem jest okres między szóstym a dziewiątym dniem. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość, optymalnym rozwiązaniem będzie wykonywanie samobadania raz w miesiącu.

Samodzielne badanie piersi nie jest trudne, nawet dla pań, które po raz pierwszy będą je przeprowadzać. Każda kobieta powinna uświadomić sobie, że jest to najlepsza profilaktyka pod kątem chorób nowotworowych piersi.

Dodaj komentarz

Post Navigation