Wygodna bawełna czy seksowna koronka? Jaką bieliznę wybrać? Przed takim dylematem każdego dnia staje wiele kobiet zarówno podczas zakupów, jak i przy planowaniu stylizacji na kolejny dzień. Bielizna bawełniana zyskała opinię wygodnej, dającej uczucie swobody i codziennego luzu. Ta uszyta z koronki zazwyczaj przy wyjątkowych okazjach, wygląda efektownie, zmysłowo i kusząco, jednocześnie może sprawiać wrażenie niewinności i delikatności. Po którą z nich sięgnąć, by czuć się komfortowo i atrakcyjne o każdej porze dnia? Podpowiadamy!

Bielizna koronkowa, czy bawełniana?

Swoją popularność bielizna koronkowa zyskała już w starożytności. Jej elementy znajdowane były w grobowcach faraonów. Na przestrzeni kolejnych wieków bielizna koronkowa noszona była na królewskich dworach. Z upodobaniem sięgała po nią m.in. Elżbieta I. Koronka uznawana została więc za szlachetny materiał, a wykonana z niego bielizna za luksusową. Subtelnym pięknem koronki w międzyczasie zachwycili się Francuzi. Do dzisiaj króluje ona pokazach mody wielu czołowych projektantów.

Chociaż bielizna wykonana z koronki bez wątpienia jest najbardziej efektownym elementem garderoby z tej kategorii, to bardzo często porównywana jest do jej odpowiedników. Pod uwagę brane są takie aspekty, jak przyjemność w kontakcie ze skórą i przede wszystkim komfort noszenia bielizny, która towarzyszy nam przez cały dzień. Wiele pań w swoich szafach ma oba rodzaje bielizny i nosi je w zależności od okoliczności oraz całej stylizacji, w jakiej planuje wystąpić.

Która wygodniejsza: bielizna koronkowa czy bawełniana?

Jedna z pierwszych różnić, jaką daje się zauważyć od razu po założeniu bielizny koronkowej jest uczucie mocniejszego opięcia ciała w porównaniu do jej bawełnianego odpowiednika. Koronka nie jest materiałem tak elastycznym i rozciągliwym, jak bawełna. Pod tym względem przypadnie do gustu paniom, które lubią trzymać swoje ciało w ryzach i w każdej sytuacji mieć je pod kontrolą.

Bielizna bawełniana z kolei jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet ceniących komfortowy luz, jaki znajdziemy zakładając na siebie wygodne dresy. Łatwo rozciągliwy biustonosz szybko dopasuje się do ciała. Dzięki temu możesz poczuć się w nim, jak w drugiej skórze. Przy wyborze bielizny kieruj się więc potrzebą, jaka Tobą kieruje i cechami swojej sylwetki, np. wielkością biustu.

Bielizna z koronki, czy bawełniana – kiedy jaką założyć?

Porównując ze sobą biustonosz koronkowy i biustonosz bawełniany można zauważyć również różnice w ich konstrukcji. Ten pierwszy zazwyczaj ma bardziej stabilną ramę, dzięki której biust jest bardziej profilowany i odpowiednio uniesiony. Będzie wić dobrym wyborem w każdej sytuacji, gdy liczy się nienaganny wygląd. Zakładaj go pod opięte bluzki, rozpięte pod szyją koszule i do głębokich dekoltów. Na romantyczne spotkania wybierz model, który będzie kusił delikatną koronką wychylającą się spod ubrania.

Bawełna uznawana jest za miękką tkanienę, przyjemną w kontakcie ze skórą. Tę cechę ma również wykonana z niej bielizna. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy skóra była bardzo wrażliwa i podatna na jakiekolwiek podrażnienia. Będzie też dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie na pierwszy plan wysuwa się komfort i dobre samopoczucie. Bawełniana bielizna polecana jest karmiącym mamom i paniom po plastyce piersi oraz kobietom, które biustonosz zakładają również do spania.

Bielizna bawełniana i koronkowa – jak o nią dbać?

Bielizna to element garderoby noszony bezpośrednio na skórze. Wymaga więc odpowiedniej dbałości o jej higienę. Trzeba ją często prać, co ostatecznie odbija się na estetyce majtek i biustonosza. Bielizna koronkowa może być wykonana z włókien poliamidowych, które znaczne dłużej zachowują swoje właściwości, niż bawełna. Ta cecha sprawia, że poliamid często jest domieszką w składzie również bielizny bawełnianej, dzięki czemu po kolejnym praniu zachowuje ona swój kształt i właściwości. Współczesne włókna poliamidowe są zapewniają przewiewność powietrza, więc nie ma powodu, by ich unikać.

Jeśli jesteś zwolenniczką prania bielizny w wysokich temperaturach, zdecyduj się na modele uszyte z bawełny. Sztuczne włókna mogą nie przetrwać w takich warunkach i majtki oraz biustonosze stracą swoje właściwości. Zanim więc wrzucisz je do pralki, zapoznaj się szczegółowo z instrukcją dołączoną przez producenta.

Bez względu na materiał, z jakiego została ona wykonana, przy praniu bielizny korzystaj z delikatnych detergentów. Mocne środki mogą podrażnić skórę i wywołać reakcje alergiczne. Z tego powodu zadbaj o ich dokładne wypłukanie, najlepiej bez użycia płynu do płukania. Skutkiem ubocznym zmiękczenia tkaniny, niekorzystnym w przypadku bielizny, jest zamknięcie jej włókien. Przez to materiał ma mniejszą zdolność wchłania wilgoci, więc ta dłużej będzie utrzymywała się na Twojej skórze prowadząc nawet do bolesnych otarć i odparzeń. Zasada ta dotyczy zarówno bielizny bawełnianej, jak i tej uszytej z koronki.

Dodaj komentarz

Post Navigation