Kobiety widząc informacje na temat źle dobranego biustonosza często myślą „nie, to mnie nie dotyczy”. Wbrew przekonaniom, jest to problem niezwykle często spotykany wśród Pań. Według badań aż 70 procent z nich może nosić nieodpowiednio dobrany stanik! Kobiety często są nieświadome, jak przykre skutki może to za sobą nieść.

Na czym polega brafitting?

Pojęcie brafittingu jest coraz częściej widoczne na witrynach sklepowych. Brafitting to połączenie dwóch słów — bra oraz fitting — używanych w języku angielskim. Bra oznacza stanik, fitting zaś dopasowywanie. Jak łatwo się domyślić, jest to po prostu dobór odpowiedniego biustonosza do wymiaru piersi.

Brafitterka to osoba, która pomaga dobrać odpowiedni biustonosz. Do tego potrzebne jest jednak wykonanie dwóch pomiarów. Konieczne jest zmierzenie obwodu klatki piersiowej (pod samym biustem) oraz obwodu w biuście (na linii sutków).

Usługa brafittingu w dużym stopniu ułatwi nam dobranie biustonosza. Wybór odpowiedniego rozmiaru może sprawić duży kłopot. Problemem jest często nie tylko za mały rozmiar miseczki, ale również źle dopasowany biustonosz w obwodzie (często są to nawet dwa rozmiary!). Biustonosz niekiedy możemy dostać od cioci czy mamy “bo one zakupiły w sklepie internetowym i jest za mały, a na ciebie będzie dobry”. Nawet jeśli mama ma ten sam rozmiar co my, niekoniecznie biustonosz będzie dla nas odpowiedni. Kobiece piersi znacznie się różnią, nie tylko kształtem, ale również jędrnością czy rozstawem.

Dlaczego wybór odpowiedniego biustonosza jest tak ważny?

Źle dobrany biustonosz najczęściej kojarzony jest ze spłaszczonym biustem czy mało estetycznym wyglądem. To nie jest jednak jedyna wada nieodpowiednio dopasowanego stanika. Bóle kręgosłupa, żołądka czy głowy często klasyfikujemy jako skutki różnych schorzeń. Źródło jednak może znajdować się w źle dobranej bieliźnie.

W przypadku zbyt dużego rozmiaru biustonosza piersi opadają w dół, co obciąża kręgosłup. Następstwem tego mogą być bóle nie tylko kręgosłupa, ale również karku czy głowy. Tak, głowa również może boleć od źle dopasowanego biustonosza! Jeśli stanik jest za mały, może nas on uciskać. Nieodpowiednio dobrany obwód może powodować bóle w żołądku.

Jest jeszcze jeden niezwykle istotny czynnik. Wbrew pozorom odpowiednie dobranie biustonosza wpływa również na samopoczucie. Skutkuje to na swobodę w ruchu oraz komfort w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jeżeli nasz stanik nie utrzyma piersi w odpowiedni sposób, mogą być one uciążliwe w trakcie sportu czy nawet w trakcie niezbyt wymagających zajęć.

Jak rozpoznać, że stanik jest źle dobrany?

W przypadku za małego stanika będzie on po prostu uciskał. Możliwe jest również pozostawienie czerwonych śladów na skórze. Biust nie jest w całości pokryty miseczką, a fiszbiny nachodzą na piersi. Stanik jest za duży, gdy miseczki odstają od biustu.

Jeśli zakupiliśmy nowy biustonosz i mamy już pewność, że jest właściwie dobrany, a do tej pory zmagaliśmy się z bólami, na ich zanik możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Jak odpowiednio dobrać biustonosz?

W trakcie dobierania stanika należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: rozmiar miseczki, długość ramiączek oraz obwód pod biustem. Piersi nie mogą wystawać z biustonosza, a bielizna nie może nas uciskać.

Miseczki powinny rozdzielać piersi, obejmować je w całości i być zakończone w połowie pachy. W doborze stanika istotne są również fiszbiny, które powinny przylegać do klatki piersiowej. Nie mogą uciskać piersi. Mogą zdarzyć się modele, w których będą one nieznacznie odstawać. Ramiączka powinny być długości, dzięki której biust będzie lekko uniesiony. Przy ich regulacji należy pamiętać, aby nie były za krótkie. Jeśli nasze zakupy są robione przez internet, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić tabelę rozmiarów i wykonać konieczne pomiary.

Jeśli w sklepie z bielizną widnieje napis brafitting, mamy już pewność, że będziemy mogli skorzystać z fachowej porady w doborze odpowiedniego biustonosza. Wystarczy zapytać brafitterkę o pomoc oraz udzielić jej informacji na temat pomiarów.

Zapraszamy do naszego sklepu z kobiecą bielizną i skorzystania z fachowej porady przy doborze bielizny!

Dodaj komentarz

Post Navigation