Wyszczuplają talię od kilku do kilkunastu centymetrów, pięknie eksponują biust i ponętnie kształtują sylwetkę, uwydatniając niezwykle seksowny kształt klepsydry. Nic dziwnego, że gorsety od wieków cieszą się tak dużą popularnością wśród tych wszystkich kobiet, które pragną jak najmocniej podkreślić swoje naturalne atuty.

Historia gorsetu sięga najpewniej jeszcze czasów starożytnych. Mimo upływu epok, ich rola w kobiecej garderobie wciąż się nie zdezaktualizowała. I rzeczywiście – to, co gorset potrafi wyczynić z naszą sylwetką, niejednokrotnie można określić mianem cudu. Zacząć wypada już od postawy – gorset usztywnia plecy i sprzyja utrzymaniu dumnej, pełnej gracji sylwetki. Ma wpływ na nasze ruchy, dodaje im powabu i gracji. Co więcej, dyscyplinuje nasz brzuch, utrzymując fałdki skutecznie zamaskowane pod partią materiału. W talii potrafi odebrać nam od pięciu do nawet dwunastu centymetrów, dzięki czemu biodra są wspaniale wyeksponowane, a spędzające nam zwykle sen z powiek boczki zaczynają zaliczać się do atutów. I na koniec biust – gorset genialnie go unosi i wypycha do przodu. Jak jednak dobrać ten idealny?

Zmierz się uważnie

Kupując gorset, należy wziąć do ręki centymetr krawiecki i dokładnie się zmierzyć w trzech miejscach. Idąc od góry, pierwszy będzie obwód pod biustem – a zatem centymetr należy poprowadzić wokół ciała poziomo, na linii pod biustem, tak jak przebiega dolna krawędź naszego biustonosza (A). Następnie mierzymy obwód talii, prowadząc centymetr także poziomo, tym razem w najwęższym miejscu tułowia (B). Na koniec schodzimy jeszcze niżej i sprawdzamy obwód bioder – w tym celu centymetr należy poprowadzić wzdłuż górnej krawędzi naszych kości biodrowych, nie zaś, jak niekiedy panie myślą, w najszerszym miejscu tułowia (C). Dobrze przy okazji jest zmierzyć także długość tułowia, aby nasz gorset nie sięgał później zbyt nisko. W tym celu najlepiej usiąść na twardej powierzchni, wyprostować plecy, zaś centymetr krawiecki poprowadzić tym razem pionowo, od linii pod biustem aż do uda (D). Ten pomiar ma znaczenie nie tylko estetyczne – zbyt długi gorset, zwłaszcza gdy jest usztywniany, przy siadaniu może wbijać nam się w uda.

gorsetd

Określ rodzaj gorsetu

Następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać za pomocą naszego gorsetu. Idealny dla początkujących jest underbust (czyli półgorset pod biust) – łatwo go dobrać, ma uniwersalne zastosowanie, pięknie modeluje sylwetkę i wyszczupla talię.

Panie bardziej zaawansowane w temacie mogą sięgnąć natomiast po overbust (czyli nad biust, gorset „właściwy”), który kusząco wyeksponuje ich biust. Dobrze jest sięgać po rozmiar o kilka centymetrów mniejszy niż rozmiar naszej talii, aby gorset tym lepiej się dopasował i dał większy efekt. Świetnie sprawdzą się tutaj gorsety z elastycznymi fiszbinami, idealne na wyjścia wieczorowe czy też specjalne uroczystości.

Dla odważniejszych pań przeznaczone są gorsety ze stalowymi fiszbinami, ograniczające nieco swobodę ruchów, ale za to dające oszałamiające efekty i pomagające w długotrwałym modelowaniu talii.

Dodaj komentarz

Post Navigation