Choć najczęściej niewidoczny pod wierzchnią odzieżą, dobrze dobrany biustonosz potrafi zdziałać cuda dla wyglądu, zdrowia i samopoczucia kobiety. Noszenie stanika w prawidłowym rozmiarze nie tylko wymodeluje sylwetkę, nada jej właściwych proporcji i wysmukli talię. Przede wszystkim będzie zbawienne dla kręgosłupa, pleców oraz ramion, chroniąc przed bólami tych części ciała. Warto poświęcić czas na dobranie bielizny odpowiednio do rozmiaru biustu, która będzie leżeć idealnie!

Jak określić rozmiar biustu?

Określenie rozmiaru biustu bywa dla wielu kobiet kłopotliwe. Jeżeli samodzielnie chcemy wykonać pomiary w zaciszu domowym, podejdźmy do tego bez pośpiechu i w dobrym nastroju. Pierwszym krokiem będzie zmierzenie obwodu pod biustem w pozycji wyprostowanej i ze swobodnym oddechem. Centymetr powinien być przyłożony dość ciasno pod biustem, ale tak, aby nadal swobodnie oddychać. Wynik należy zaokrąglić. Będzie odpowiadać rozmiarowi biustonosza z nadmiarem oraz niedomiarem. Przykładowo: dla pań o obwodzie 71 lub 72 centymetry, odpowiedni będzie stanik o rozmiarze 70. W przypadku wyniku 73-74 centymetry, biustonosz powinien mieć rozmiar 75.

Kolejnym krokiem do określenia rozmiaru piersi jest zmierzenie obwodu biustu. Miarka w tym przypadku powinna przylegać w najszerszym jego miejscu, ale dość luźno, bez deformowania i na tej samej wysokości na plecach i piersiach. Wielkość miseczki można określić na podstawie różnicy w obwodach pod biustem i w biuście. W przypadku różnicy wynoszącej 12 – 13 centymetrów odpowiednia będzie miseczka A. Większe różnice oznaczają modele nazywane kolejnymi literami alfabetu. Pamiętajmy jednak, że w poszczególnych krajach, jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy kraje europejskie możemy spotkać się z różną rozmiarówką. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku dokonywania zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Jeżeli nadal mamy wątpliwości co do dokładności pomiarów lub własnej oceny, warto oddać się w ręce profesjonalnych brafitterek. Z pełną życzliwością zmierzą biust i pomogą dopasować odpowiedni model stanika podkreślający atuty sylwetki i zapewniający znakomite samopoczucie.

Jak prawidłowo przymierzyć stanik?

Kolejnym etapem doboru odpowiedniego rozmiaru biustonosza do rozmiaru piersi jest przymierzanie. Nowo kupiony stanik zapinamy zawsze na pierwszą, najluźniejszą haftkę. Kolejne są zapasem pozwalającym na ciaśniejsze zapinanie w miarę zużycia bielizny i jej rozciągania.

W trakcie zapinania należy pochylić się lekko do przodu, co umożliwi lepsze wsunięcie piersi w miseczki. Po założeniu ramiączek na ramiona zagarniamy piersi dłońmi sięgając aż na plecy: lewą dłonią prawą pierś i na odwrót. Po wykonaniu tych wszystkich czynności warto pomachać rękami, pokręcić się w kółko i wykonać parę innych ruchów. Dobrze dobrany biustonosz nie będzie się w ich trakcie przesuwał. Fiszbiny powinny okalać całe piersi bez uczucia dyskomfortu, a ramiączka podtrzymywać jedynie niewielki ciężar biustu. Nie może on wypływać z przodu i z tyłu, co najłatwiej sprawdzić, ustawiając się bokiem do lustra.

Typy biustonoszy odpowiednie dla różnych rozmiarów biustu

Po ustaleniu rozmiaru piersi można przystąpić do doboru odpowiedniego modelu. Plunge czy balkonetka? Push-up czy full cup? Bogactwo fasonów może powodować zawrót głowy! Przymierzenie kilku różnych modeli pozwoli określić, w którym z nich sylwetka prezentuje się najkorzystniej. Każdy biust ma swoje indywidualne cechy, które warto właściwie wyeksponować.

Kobiety o małych piersiach będą dobrze prezentować się w biustonoszach typu plunge, odznaczających się nisko kończącymi fiszbinami na środku. Zbiorą one biust i wyeksponują go bardziej do przodu. Modelem polecanym będzie również half-cup, miseczka ½, podnosząca biust.

Popularny push-up powiększy optycznie małe piersi, ale sprawdźmy czy nie będzie ich jednocześnie spłaszczał, co może prowadzić do trwałej deformacji.

Duży biust ma większy ciężar. Najważniejsze jest dla niego odpowiednie podtrzymanie w biustonoszach w fasonie balkonetka o miseczce ¾, zabudowanych, tzw. full-cup lub dobrze uszytych modelach plunge. Będą na nich efektownie wyglądać ubrania pozwalające na optyczne zmniejszenie biustu, jak golfy i bluzki z dekoltami w kształcie litery V.

Przy szerokim rozstawie piersi warto wybrać staniki o fasonach plunge lub push-up. Pozwolą one na zebranie biustu spod pachy i efektowne wyeksponowanie go w środku, co nadaje sylwetce odpowiednich proporcji.

Kobiety o blisko osadzonych piersiach mogą również zdecydować się na modele typu plunge. Mały odstęp między miseczkami i nisko kończące się fiszbiny z przodu ładnie podkreślą naturalne atuty. Zapewnią także wygodę – niskie osadzenie fiszbinów nie pozwoli na ich wbijanie się w biust.

Dobrym wyborem będą staniki typu kopa, z termicznie formowanymi miseczkami i wypełnieniem push-up, które zbiera, podnosi i unosi piersi.

Jeżeli aktywnie uprawiamy sport, nie zapominajmy o doborze odpowiedniego modelu. Sportowe staniki powinny być miękkie, ale zapewniać solidne podtrzymanie biustu zapobiegające jego deformacji. W ich przypadku ważny jest także materiał, z jakiego zostały wykonane. Sprężyste i trwałe nowoczesne tkaniny, jak lycell lub modal, są elastyczne, oddychające i nie zatrzymują wilgoci.

Dodaj komentarz

Post Navigation