Wiele kobiet nieświadomie wybiera dla siebie nieodpowiedni rozmiar biustonosza, co może skutkować nie tylko zniekształceniem piersi, ale także bólami w okolicy kręgosłupa i ramion. Zarówno za mała bielizna, jak i zbyt luźny stanik negatywnie wpływają na poczucie komfortu. Co gorsze – źle dopasowany biustonosz może przyczynić się do utrwalenia wad postawy spowodowanych na przykład garbieniem się. Podczas wyboru odpowiedniego modelu bielizny pod uwagę należy wziąć jego trzy podstawowe elementy: obwód, miseczki oraz ramiączka.

Jak rozpoznać źle dopasowany obwód?

Przyczyną nieprawidłowo dopasowanego biustonosza często jest sam obwód. Warto podkreślić, że w dużej mierze od tego elementu zależy prawidłowe podtrzymanie piersi. Jeśli jest on zbyt luźny, automatycznie podchodzi do góry. Po założeniu bielizny warto wykonać parę podskoków lub skłonów, aby sprawdzić, czy pozostanie ona na swoim miejscu. Jeśli pomimo znacznej aktywności stanik nie podejdzie do góry, jego obwód posiada optymalną długość. Jeżeli jednak będzie on zbyt luźny, szybko znajdzie się powyżej linii biustu. Nierzadko w takim przypadku fiszbiny zachodzą na piersi, co dodatkowo powoduje uczucie dyskomfortu. Źle dopasowany obwód może być także za ciasny. W tym względzie ważne są nasze indywidualne odczucia – jeśli ucisk w tej części biustonosza jest dla nas bardzo niekomfortowy, lepiej zdecydować się na luźniejszą bieliznę. W skrajnych przypadkach, zbyt ciasny obwód może doprowadzić nawet do schorzeń gastrycznych lub dolegliwości spowodowanych zaburzonym przepływem krwi i limfy. Alarmujące powinny być dla nas znaczne zaczerwienienia na skórze – jeśli jednak ślady szybko znikają, nie ma powodu do niepokoju.

Źle dopasowany biustonosz – miseczki i ramiączka

Nieodpowiednio dopasowany biustonosz często objawia się niekomfortowym uciskiem przy miseczkach. Wbijające się w ciało fiszbiny lub usztywnienia zachodzące na plecy powinny być znakiem ostrzegawczym dla każdej kobiety. Źle dopasowany biustonosz może objawiać się także zniekształceniami na miseczkach. Widoczne wybrzuszenia lub marszczenia zawsze świadczą o złym doborze bielizny. Jeśli dostrzeżemy je w środkowej części, miseczka powinna być większa. Jeżeli jednak marszczenia występują u góry, w pobliżu ramiączek, jest ona za duża. Nieodpowiednio dopasowany biustonosz można rozpoznać również po niewłaściwym ułożeniu piersi. Jeśli nie są one wyraźnie oddzielone i w estetyczny sposób uniesione, prawdopodobnie wybrane przez nas miseczki nie są odpowiednie do rozmiaru biustu. Istotne jest też położenie sutków, które powinny stykać się z bielizną w najgłębszym punkcie. Ramiączka zazwyczaj można łatwo wyregulować, ale warto zwrócić uwagę na to, aby nie były zbyt napięte – jeśli będą wbijać się w skórę, biustonosz okaże się bardzo niekomfortowy.

Żaden z objawów złego dopasowania biustonosza nie powinien być przez nas lekceważony. Warto podkreślić, że częste noszenie niewłaściwie dobranej bielizny może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, których z pewnością każda pani wolałaby uniknąć.

Dodaj komentarz

Post Navigation